Komputer – najlepsza zabawka?

dzieci grają na konsoli xbox
Zabawki to rzeczy uniwersalne, obecne w każdych czasach, dostępne w na całym świecie. Kształcą, uprzyjemniają czas, określają role społeczne, pozwalają nam dosłownie w chwilę teleportować się na przykład do krainy ulubionych bohaterów z kreskówek lub nawet stać się jednym z takich postaci. Czasy się zmienią, zabawki także, wciąż jednak działają na umysł małych dzieci. W tym artykule zajmiemy się zabawkami dla chłopców.

Obecnie, niektórzy rodzice zdają sobie sprawę tego, że zabawki dla chłopców to głównie nowe gadżety, które większość rówieśników naszego dziecka ma i chwali się nimi przed kolegami. Są to komórki, a raczej smartfony, tablety i inne nowinki technologiczne. To prawda, że takie „zabawki” owszem edukują, ale też pożerają jakże cenny czas. Wyposażone są bowiem w arcyciekawe, ale bardzo zajmujące aplikacje i gry, które mają za zadanie wchłonąć jak najbardziej, jak najmocniej…

Za czasów naszej młodości, też były zabawki-gry, lecz ich zaawansowanie technologiczne (rosyjskie, czechosłowackie gierki) były niewinne i nieszkodliwe. Nie dość, że nie przyciągały wzroku idealnie doświetlonymi ekranami, nie dość, że były czarno-białe (a nie tak jak dzisiaj wręcz jaskrawe), to w dodatku nie oferowały ogromnej ilości gier. Najczęściej taki gadżet to była pojedyncza gra, czasami parę gier. Jeśli porównać do czegoś, dawne gierki to był nie zawsze sprawny składak, dzisiejsze gry to zaś nowoczesne rakietykosmiczne (czytaj tu).

Gamepad
Autor: 55Laney69
Źródło: http://www.flickr.com

Co jednak z innymi grami, takimi, jakie rodzice pamiętają z własnego dzieciństwa: skakanie przez gumę, zabawy na trzepaku, bieganie za piłką czy gra w kapsle. Odeszły w niebyt, choć chłopców biegających za piłką na szczęście możemy zobaczyć, jest ich zdecydowanie mniej, niż kiedyś, przed erą Internetu. Właśnie, słowo klucz – Internet, to on odpowiada tą przemianę. Dawniej chłopiec nie mógł wysiedzieć w domu, bo się w nim bardzo nudził, pragnął wręcz wyjść na boisko, gdzie czekali na niego koledzy, zaś szlaban w domu to była najgorsza kara.

W dzisiejszych czasach czasami dzieci trzeba zachęcać żeby wyszły na dwór, bo zbyt wiele czasu spędzają przed komputerem. Widać tutaj pewien paradoks, ale jednocześnie znak naszych czasów. Nie powinniśmy jednak bezrefleksyjnie się na to godzić, powinniśmy dawać dobry przykład naszym dzieciom. Nawet, gdy nie mamy dużo czasu w tygodniu, bo praca, bo codzienne obowiązki, to w weekend zróbmy wszysko żeby wyjść na podwórko i pograjmy z naszym dzieckiem, np. w piłkę – sprawdź ciekawe gry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>