Zabawa dla wielu pokoleń graczy – wybór gier planszowych, rodzaje i tematyka

Gra planszowa - Carcassonne
Czynność, którą pamiętam z dzieciństwa, która potrafiła przykuć moją uwagę na dłużej, to gry planszowe. Nie było może specjalnego wyboru, takiego, jaki jest dzisiaj, ale planszówki to był każdorazowo błogo spędzony czas z przyjaciółmi czy bliskimi.

Gra planszowa - Carcassonne
Źródło: http://www.planszoweczka.pl/

W dniu dzisiejszym zestaw gier planszowych jest tak ogromny, że nawet pomysł o próbie wyboru gry, w jaką moglibyśmy spróbować pograć, przyprawia o spory ból głowy. Czy może wybrać gry planszowe ekonomiczne? W dzieciństwiegraliśmy przecież wszyscy w Eurobusiness, czy Monopoly- to nie powinno być zawiłe. Ale czy będzie to coś nowatorskiego?

Może trzeba w takim razie spróbować jednej z tych gier familijnych? To powinien być odpowiedni rodzaj gry, przede wszystkim jeśli nie mamy ochoty grać sami, lecz z bliskimi czy znajomymi. Pod warunkiem, że Wasz tok rozumowania jest zbieżny, wyśmienitym wyborem na początek będzie gra Carcassone – gra familijna, której podstawowym zadaniem jest budowanie wsi, farm, klasztorów, a to wszystko z pomocą robotników, którymi dysponujemy.

Mechanizmy gry są bardzo łatwe- zaczynamy od usytuowania na planszy, którą zwykle jest stół, pola startowego. Przed rozpoczęciem każdej swojej tury gracz losuje kartonik z polem terenu, który będzie mógł dodać. Ważne, by pola, np. z drogą, czy miastem, dorzucać w sposób umożliwiający integracje ze sobą sąsiednich pól.

Czy czytany artykuł jest dla Ciebie interesujący? Jeśli tak, to wejdź także na pomocne źródła (http://www.e-hunter.pl/szelki-norweskie-dla-psa-hunterranger-professional), które zawierają absorbujące informacje – one wciągną Cię kompletnie.

Jeśli formujemy miasto, które może wyglądać np. jak dawny Wrocław, należy je rozstawiać obok pól z miastem – byśmy byli w stanie je rozwijać. Po pewnym czasie będziemy mogli zauważyć na polu gry rozwój całego miniaturowego świata z systemem drogowym, miastami, nawet całymi aglomeracjami itp.

Po wyczerpaniu pól z terenem z dostępnej puli, gracze liczą zdobyte punkty- im więcej udało nam się „wybudować”, lub zająć od przeciwnika, tym więcej punktów zdobywamy.

Jeżeli na ten temat posiadasz zapytania, to poznaj więcej informacji na prezentowane zagadnienie, klikając tutaj – informacje będą na pewno wartościowe.

Tradycyjnie wygrywa gracz, który zdobędzie ich najwięcej. Zabawa jest przez cały czas trwania rozgrywki. A, jako że pojedyncza gra nie trwa zbyt długo, zaraz po zakończeniu jednej, mamy ochotę zacząć następną. A właśnie o to w grach planszowych chodzi, o oderwaniu się od otaczającej nas rzeczywistości, przeniesieniu się w świat przygody i, najlepiej, wygraniu gry.

One Response to Zabawa dla wielu pokoleń graczy – wybór gier planszowych, rodzaje i tematyka

  1. Mieszko Szczepański pisze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>