Jak nie rozpieścić ukochanego zwierzaka?

tibetan mastiff
Sądzisz, że twoja pociecha miała zawsze dziwne zainteresowania? Już w w czasie, gdy miało zaczęły je interesować poradniki o roślinach i kwiatach, porady i sposoby na zbudowanie pięknego ogrodu. Uważasz, że to zarezerwowane dla starszych? Nieprawda. Dzieci mogą mieć szerokie horyzonty i choćby trwało to tylko chwilę warto pozwolić im na takie próbowanie. Ale – uwaga – pamiętajmy, że wartościowe jest próbowanie z głową.

Dziecko z pluszakiem
Autor: Miles Bannan
Źródło: http://www.flickr.com
Jak nasze dziecko jest zafascynowane pieskami nie kupuj mu od razu czworonoga, zafunduj mu na początek poradnik o psach, o ich hodowli, opiece, o ich nawykach, o rasach, niech twoje dziecko pozna psie rasy, niech zobaczy, że taki pies kość prasowana dla psa to radość, ale także obowiązek.

Po zapoznaniu się z treścią takiejksiążki sprawdź jego wiedzę, jeśli będzie opowiadał ci o psach, jakby był wieloletnim hodowcą możesz podarować mu czworonoga. To bowiem najlepszy sposób, aby przygotować naszą pociechę do poważnej roli. Niestety, bardzo często jest tak, że rodzice kupują swoim dzieciom w prezencie jakiegoś stworka, albo proszeni przez głównego zainteresowanego w końcu ulegają jego namowom.

A później… Nie ma chętnych do zajmowania się psem, dziecko nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, w konsekwencji takie niewinne zwierzątka często kończą w schroniskach. Pamiętajmy, że sprawa ta nie tyczy się tylko psów. Jeśli dziecko zafascynuje się ptakami, kupmy mu taki poradnik o ptakach, niech poczyta o hodowli, odżywianiu i opiece, przygotujmy grunt pod przyszłe obowiązki. To podobnie, jak omawiane na początku rośliny i kwiaty, można bagatelizować, że dziecko się nimi nie opiekuje, ale często zaczyna się od takich rzeczy, a później te zachowania przechodzą nie tylko na zwierzęta, ale i na najbliższych ludzi (zobacz jak najlepiej zająć się ukochanym pupilem: poradniki o ptakach).

Warto wychowywać mądre, odpowiedzialne dziecko. Nie dość, że sam na tym najwięcej skorzysta to zyskają też ludzie, z którymi będzie miał styczność, zyska przyszła jego rodzina, co więcej, taka osoba jest bardziej lubiana i szanowana. W przeciwnym razie nasze dziecko może pozostać takim egoistycznym, nieodpowiedzialnym dzieciakiem w dorosłym życiu, a wtedy na zmiany już będzie za późno.

Zobacz jak właściwie pielęgnować rośliny i kwiaty w domu i w ogrodzie: uprawa kwiatów i roślin – poradniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>