W obecnych czasach uczenie się języków innych kultur musi być obligatoryjne

Nauka z komputerem
Warto uczyć się języków obcych, choćby ze względu na fascynującą przygodę, która umożliwia nam poznanie konkretnego obszaru kulturowego, obyczaje, wierzenia, kulturę czy historię. Znajomość języków to również większa szansa na znalezienie lepszej posady. Według niezależnych ankiet rośnie w Polsce odsetek ludzi posługujących się znajomością chociaż jednego języka. Wśród młodych zdecydowana większość osób umie język angielski, wśród starszych na pierwszym miejscu jest rosyjski.

książki do nauki ukraińskiego
Autor: Photocapy
Źródło: http://www.flickr.com

Wyniki te nie zaskakują. Rosyjski był jedynym słusznym językiem w czasach socjalizmu. W szkołach niepodzielnie panował, wielu z tego powodu czuje teraz wstręt do Rosji . Wraz z kapitalizmem zawitał do Polski język angielski i szybko osiągnął nowe rejony. Obecnie kogo nie zapytać wśród młodych ludzi – wszyscy znają ten język, jedni mówią płynniej, inni mniej płynnie w tym języku. Niemniej, znając ten język łatwiej się nam podróżuje, poznaje nowych ludzi, jesteśmy bardziej obywatelami tego świata i mamy zdecydowanie mniej kompleksów.

Wraz z nastaniem nowych czasów pojawiły się także inne języki (języki – hiperłącze – obce dla każdego). Obok angielskiego najczęściej uczy się niemieckiego i francuskiego. Oba te języki są bardzo użyteczne, Niemcy to przecież nasz zachodni sąsiad, główny partner handlowy, jedna z największych gospodarek świata. Francja jest również silnym krajem, francuski tymczasem o jeden z ważniejszych języków Unii Europejskiej. W niektórych szkołach uczono też włoskiego i hiszpańskiego, a w ostatnich latach wróciła moda na rosyjski. Teraźniejsza młodzież już nie pamięta czasów, gdy język – sprawdź to koniecznie – wschodnich sąsiadów był uczony na siłę więc nie mają kompleksów, by zacząć się go uczyć.

Jedno jest niezmienne, nauka języków, czy to ze słowników, z rozmów, z książek czy z innych miejsc jest bardzo przydatna, jednakowoż bardzo się przydaje . Warto nawet wyjść poza schemat i nauczyć się języka mało popularnego. Nauka języków afroazjatyckich (choć mierna dostępność pomocy naukowych: słowników i podręczników) czy nauka języka wietnamskiego (choćby podstawowych słówek ze słownika – oferta nauki wietnamskiego) to interesujący pomysł, który może zaprocentować w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>