Najpopularniejsze rodzaje instrumentów dętych

Instrument keyboard
Aerofony to takie instrumenty, w których dźwięk powstaje przez wibrowanie powietrza wtłoczonego do komory rezonansowej. Najbardziej znany podział opisuje aerofony jako instrumenty dęte i dzieli je na dęte drewniane, przykładowo klarnety, oboje, dęte blaszane, należą tu między innymi kornety, oraz dęte klawiszowe, wśród których interesującym przykładem są melodyki.

klarnet
Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety należą do grupy instrumentów dętych drewnianych stroikowych z pojedynczym stroikiem. Są przypisane do tej samej grupy co saksofon. Klarnety są charakteryzowane ze względu na tzw. stopliwości, czyli zdolności komponowania się odcienia dźwięku danego klarnetu z barwą pozostałych instrumentów w orkiestrze.

Klarnet składa się z okrągłej, drewnianej rury z grupą otworów zamykanych klapkami i podzielony jest na pięć fragmentów: ustnik, baryłka, korpus górny oraz dolny oraz czara głosowa. Przetrzymuje się je i nosi w etui osobno następnie składa ze sobą jedynie do grania. Klarnety na stałe weszły w skład grup orkiestrowych około XVIIIw. Obecnie popularne stały się przede wszystkim pośród wykonawców jazzowych a także w muzyce ludowej.

Oboje należą do tej samej rodziny, ale są instrumentami o dwu stroikach. Są to długie, lekko poszerzane rurki zakończone lejowatym wylotem. Otworki podobnie zamykane są klapamis. Oboje pojawiły się już w XVIIw. i do teraz są powszechnym instrumentem muzycznym. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, oboje bywają przeważnie stosowane dla partii solowych, równie chętnie sięga się po nie układając muzykę do filmów. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, przypisanymi do rodziny rogów oraz podobnymi do trąbek. Powstały poprzez modyfikację dawnego rogu pocztowego a we obecnej postaci były znane od początków XIXw. Obecnie popularne klarnety popularne są zwłaszcza w orkiestrach dętych. Cenią je sobie także soliści jazzowi. Nietypowymi instrumentami są także melodyki. Nazywane są też melodyjkami albo harmonijkami klawiszowymi. To małe instrumenty klawiszowe, bardzo przypominające współczesny keyboard. Mają zwykle około 20-35 przycisków oraz ustnik. Grają prawie tak jak popularna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie sprawdź najlepsze ceny na naszej stronie: keyboardy instrumenty klawiszowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>