Startująca 1 września nauka to spory wydatek dla rodziców

Szkoła policealna
Jakie masz skojarzenia z datą pierwszego września. No tak, z jednej strony smutna historia, czyli początek Drugiej Wojny Światowej, a kolejne skojarzenie? Tak, początek szkoły. Kończą się wakacje, zaczyna się znowuż prawdziwe życie, i to dla dzieci, jak i – a może przede wszystkim – dla rodziców. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jaki jest wiek dziecka, jednak przez zdecydowaną większość czasu należy zadbać o dziecko: kupić mu podręczniki i przybory szkolne, udawać się na zebrania z rodzicami, kontrolować oceny.

w klasie
Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com

Nie jest to łatwe zadanie z co najmniej dwóch punktów widzenia: finansowym, jak i psychologicznym. Po jednej stronie są pieniądze, czyli nieistotnie jak nam się powodzi musimy zakupić dziecku niezbędne pomoce szkolne: podręczniki, bloki szkolne (bloki do malowania), zeszyty, cyrkle dla dzieci (szkolne pisaki) czy długopisy dla dzieci. Dochodzą też inne wydatki w trakcie roku: zakup bibuły czy brystol, zielona szkoła – znajdź więcej -, zbiórki w szkołach i tak dalej. Można stwierdzić, przecież to wcale nie są duże wydatki, lecz jednak, jak pokazuje praktyka, wielu rodziców może mieć z tym problem.

Oczywiście, wszystkie te, nawet małe wydatki, kumulują się i w konsekwencji dostajemy na samym końcu spory rachunek. Wszystko także zależy od ilości dzieci w naszym domu. Są rodziny wielodzietne, dla których zakup wszystkiego, co potrzebne dla na przykład piątki dzieciaków, to wydatek niezbyt mały. Skończyły się też czasy, ze młodsze rodzeństwo przejmowało podręczniki po starszych braciach, czy siostrach. Teraz w każdym roku obowiązujące podręczniki znacznie się różnią, wydawane są nowe wydania, które trzeba kupić, żeby normalnie, jak inne dzieci, korzystać z edukacji.
Co prawda państwo stara się, żeby ujednolicić podręczniki (szczególnie dla najmłodszych), żeby państwo mogło zainwestować, rozdawać, udostępniać na swój własny koszt takie pomoce, jednakże to wszystko może być zbyt mało, bo czas trwania podstawowej edukacji jest bardzo długi, a potrzeby na każdym etapie nauki są duże i wymagające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>