Czym są zielone szkoły w Polsce?

piękny widok w górach
Nadzwyczaj modne ostatnimi czasy są tzw. zielone szkoły dla uczniów podstawówek i gimnazjów. Organizuje się je w większości wypadków w nadzwyczaj urokliwych miejscach. Mogą być to popularne uzdrowiska nad morzem, ośrodki w górskich kurortach, ale również mniej znane, acz również interesujące miejsca. Dzieci aktywnie odpoczywają na łonie przyrody, w pobliżu drzew, oraz nad wodą. Często wypoczynek w ramach zielonej szkoły jest jedyną szansą wypoczynku dla młodego człowieka poza jego domem.

zielone szkoły w Bieszczadach
Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com

Prawidłowo zaaranżowane zielone szkoły w górach, są wspaniałą pomysłem odpoczynku połączonego z nauką. Plan jest zazwyczaj bardzo szeroki. Dzieci uczą się rozpoznawać gatunki drzew, gatunki ptaszków, słuchając ich świergotu. Uczą się zachowań ekologicznych, poznają pobliskie atrakcje turystyczne, pływają jeśli jest taka sposobność. Czasem uczą się jazdy konnej. Program jest uzależniony głównie od tego, w jakim miejscu znajduje się ustalony ośrodek wypoczynkowy. Przykładowo prócz zielonej szkoły w górach można wybrać się na trzydniowy wypoczynek w OKL w Gołuchowie, który umiejscowiony jest na około stu sześćdziesięciu hektarowym ogrodów angielskich z doskonale zaprezentowanymi gatunkami flory. A okazy spotkać tam możemy z całego nieomalże globu – kliknij to o spływach kajakowych na Podlasiu! Poza tym, lekcje prowadzą przez pracujących w OKL, pasjonatów. Jeśli zaś idzie o zielone szkoły w górach, godne uwagi są ośrodki wypoczynkowe w pięknych Bieszczadach. Wszak są to góry nie wysokie, jednak nader zachwycające Bieszczady kuszą trampów o wszelkiej porze roku.

Na młodzież czekają w tym miejscu spływy tratwą, górskie wycieczki, wieczorne dokazywanie przy ognisku, wyprawy autokarowe z przewodnikiem, żeglowanie (Kurs jachtowego sternika morskiego) lub też rejs statkiem po Zalewie Solińskim, a nawet „noc przetrwania” w bieszczadzkich ostępach w szałasie wybudowanym przez dzieci. Poza tym planowane są różnorodne rozrywki i zabawy, przykładowo: w przeciąganie sznura, zabawy na ściankach wspinaczkowych, bieg w worach, strzelanie z łuku i inne konkurencje. Taki wyjazd latorośli z równolatkami z pewnością uczy dzieci samodzielności, zaradności a także kooperacji z z pozostałymi dziećmi, poza tym jest doskonałą formą wypoczynku, to coś jak imprezy integracyjne w Bieszczadach – strona internetowa tutaj o spływach z Kaylon. Ważne jest ażeby nauczyciele dogłębnie rozeznali się w ofertach ośrodków wczasowych proponujących aranżowanie odpoczynków w ramach zielonej szkoły, i wybrali najbardziej ciekawą (co nie zawsze oznacza najtańszą).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>