Prawdziwe piękno, jakiego nie dostrzegamy od razu

Farbki do malowania
Piękno można dostrzec wszędzie. Nawet, kiedy nie jesteśmy w stanie zobaczyć go od razu wystarczy zajrzeć w głąb innego człowieka, by to odnaleźć. Piękno odnajdziemy w każdym człowieku, chociaż być może jego „skorupa” nie pozwala na bycie miłym. Niekiedy musimy po prostu dojść do sedna, ażeby zobaczyć coś prawdziwego. Niestety, działa to także w drugą stronę. Ktoś na pierwszy rzut oka, kto wydaje się wspaniałym człowiekiem, w bliższym kontakcie ma niedostrzegalne wcześniej wady. Ze sztuką sprawa jest niemal identyczna, czasem piękno widać od razu, piękne pejzaże czy widoki zachwycają każdego, czasami jednakże piękno możemy dostrzec dopiero po jakimś czasie.

Nuty muzyczne
Źródło: http://www.sxc.hu/
Znacie to? Wsłuchujecie się w jakąś płytę pierwszy raz. Nie pasuje wam wiele rzeczy, piosenki zlewają się w jedno, trudno wyłapać coś ciekawego i odkrywczego. Zniechęceni odstawiacie ją na półkę, wracacie do niej po jakimś okresie. Jest bardziej interesująco, na tyle, że przesłuchujecie ją po raz kolejny i kolejny. I tak w następne dni. W końcu dochodzi do sytuacji, że nie jesteście w stanie bez niej żyć. Jak możemy zdefiniować takie późne odkrycie czegoś wartościowego? Jeśli mielibyśmy na myśli relacje damsko-męskie, to w przypadku szybkiego zakochania i zauroczenia po pewnym okresie może dojść do znudzenia – identycznie może się stać z płytą, jaką słuchamy pierwszy raz i zdajemy sobie sprawę, iż to jest to, na co czekaliśmy.

Po jakimś czasie jednak zaczyna ona nudzić. W innym przypadku, poznajemy kogoś i jest fajnie, ale bez fajerwerków. Dopiero poznając takiego człowieka, tak samo jak przesłuchując konkretną płytę kolejny raz, za każdym razem odkrywamy nowe dźwięki, kolejne pokłady piękna, których wcześniej nie widzieliśmy. Jaka wartość jest bardziej istotna i bardziej – no właśnie – wartościowa? Nie ulega wątpliwości, iż sytuacja numer dwa, jednak nie jest to norma. Zdarza się, że miłość od pierwszego wejrzenia to miłość na zawsze.

obrazy na ścianę
Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com

Podobnie jest z innymi formami sztuki. Weźmy taki przykład: jesteśmy w galerii art deco, oglądamy wiele dziwnych obrazów, nie tak oczywiście pięknych, jak tradycyjne malarstwo. Nie dostrzegamy w tych obrazach art deco tego, co możemy dostrzec w znanych malarskich okazach. Jednakże po pewnym czasie dostrzegamy ukryte piękno, które jakby początkowo ukryte nagle pokazuje się ze zwielokrotnioną siłą (np. ). Takie piękno wychodzi nam naprzeciw, a my jesteśmy zaskoczeni, lecz i bardziej usatysfakcjonowani, że tak długo trzeba było nam czekać, ale jak już odkryliśmy te pokłady niezwykłości, bardziej je potrafimy docenić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>