Praca w ramach wolontariatu – od czego zacząć?

Wolontariuszem może zostać ktokolwiek, jednak nie w każdym miejscu. Są miejsca, w których praca wymagać będzie spełnienia sprecyzowanych warunków przez aspiranta na wolontariusza. Chodzić tutaj może o wykształcenie, predyspozycje albo stan zdrowia.

wolontariat
Autor: Redazione Fuorigio.co
Źródło: http://www.flickr.com
Zasadniczo osoba w jakimkolwiek wieku może stać się wolontariuszem.

Czy masz ochotę pogłębić swą wiedzę na powyższy temat? W takim razie mamy zamiar nakłonić Cię do naszych następnych tekstów – kliknij łącze do źródła.

Niemniej jednak są 2 zastrzeżenia: przede wszystkim, niepełnoletnia osoba musi otrzymać zgodę na piśmie rodziców albo opiekunów prawnych na podjęcie zadań w ramach wolontariatu. Prócz tego pełnoletniość wymagana jest, by zostać wolontariuszem na przykład w poniektórych placówkach opiekuńczo-wychowawczych (wymaga tego ustawa). Nie ma dokładnie sprecyzowanych wymagań tyczących się wykształcenia pretendenta na wolontariusza, choć prawo wymaga, ażeby wolontariusz posiadał kwalifikacje konieczne do wykonywania wyznaczonych prac i spełnił inne warunki wiążące w konkretnym miejscu pracy, tj.: badania lekarskie albo kursy.

Co jest ważne jeżeli idzie o pracę w wolontariacie? Najistotniejsze będą chęci, a także stosowna wiedza, zdolności potrzebne do realizowania konkretnych zadań. Wolontariat może być wykonywany każdego dnia, jak także raz na tydzień. Trzeba zastanowić się, czy ze względu na różne prace bardziej odpowiedni będzie dla nas jest wolontariat krótkoterminowy, czy wolontariat długofalowy.

To wszystko jest niezwykle istotne, bowiem pozwoli jasno doprecyzować obszar obowiązków konkretnego wolontariusza, a także będzie kluczową informacją dla instytucji – kiedy można liczyć na wsparcie danej osoby. Zawsze lepiej oznajmić, iż ma się czas w poniedziałek po południu, aniżeli deklarować, że ma się sporo czasu wolnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>