Znane instrumenty muzyczne dęte

Instrument puzon
Instrumenty dęte to grupa nazywana zamiennie aerofonami. Należą tutaj zarówno instrumenty dęte z drewna, z blachy i klawiszowe. Przedstawicielami instrumentów dętych drewnianych mogą być saksofony.

saksofon
Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
Do kategorii instrumentów dętych blaszanych zaliczane są na przykład niedrogie rogi i mniej znane sakshorny. Instrumenty klawiszowe stanowią najmniejszą grupę z grona przedstawionych powyżej. Przykładem są mało znane melodyki.

Gdy dowiesz się o publikującej interesującą Cię treść nowej witrynie, to najpierw zweryfikuj info (http://wizabroker.pl/kontakt/) w kontekście źródeł, z których pobiera ona dane.

Puzony, spokrewnione z rodziną trąbek wynaleziono około XIII w.

Była to trochę taka bardzo duża trąbka, w której środkowy odcinek rury przybrał postać długich, prostych regulowanych wzdłuż całości kawałków. Ostatecznie dwa stulecia później puzony dostały swoją odrębną nazwę. Zaraz potem zaczęto modyfikować wyjściową wersję, by upodobnić je do skali głosu. Dziś puzony nadal spotyka się w wielu odmianach, przykładowo wentylowy, altowy czy basowy.

Rogi, gdzie druga nazwa to waltornie, są instrumentami z takiej samej grupy, co puzony. Rogi pochodzą od pierwotnych instrumentów przydatnych na polowaniach, wytworzonych ze zwierzęcych rogów. Takie rogi miały dość małe zdolności muzyczne, lecz współczesne instrumenty są budowane z metalu, przez co ich zakres dźwięków bywa znacznie szerszy. Rogi mają też swoje odmiany. Zwykle chętnie wykorzystuje się je w przedstawieniach teatralnych, dla stworzenia dźwiękowych efektów specjalnych. Sakshorny to z kolei instrumenty które są rodzajem buglehornów. Sakshorny mają przeróżne wielkości, dzięki czemu dźwięk z nich wydobywany jest za każdym razem odmienny. Sakshorny są szczególnie pożądane w orkiestrach dętych. Saksofony to najpewniej najpopularniejsze wśród wymienionych dotąd instrumentów. Saksofony też miewają przeróżne wielkości i związane z nimi skale dźwięków. Zwykle spotykane rodzaje saksofonów to saksofony altowe czy barytonowe. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, saksofony nie posiadają swoich pradawnych pierwowzorów. Wynaleziono je w połowie XIX w. i do dziś dnia dotrwały w takiej jak wtedyformie.

Jeśli czujesz się zachęcony do nowego hobby, zobacz – najlepsze sakshorny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>