warto czytać książki?

Książki, literatura
Czytelnictwo na niemal całej Ziemi znacznie maleje. Co prawda jesteśmy o wiele mądrzejsi, niż poprzednie pokolenia, a tak czy siak nie czytamy aż tak sporo. Naturalnie tak czy siak nie można zakładać, iż kiedyś dosłownie wszyscy zaczytywali się w książkach – przecież analfabetyzm stosunkowo od niedawna nie jest problemem naszego społeczeństwa. Jednakże fakty są takie, że ulega pomniejszeniu liczba osób, które umieją docenić książkę. Dlaczego spada ciągle czytelnictwo w RFN, USA, Skandynawii czy u nas?

książki przygotowujące do matury
Autor: Alberto G.
Źródło: http://www.flickr.com

No cóż, pewnie rozchodzi się o to, iż ciągle doba jest krótka – jeżeli przez znaczną część doby śpimy, pracujemy, dzielnie się uczymy, a do tego mamy sporo znajomych, nie może zbytnio zdziwić, iż na książki nie starczy nam czasu. Naturalnie nie należy zapominać o największych pochłaniaczach czasu – Internet, TV oraz granie w gierki. Pewnie gdyby przed kilkoma dekadami ludzie mieli okazję siedzieć na Youtube albo Onecie, sporo mniej chętnie sięgaliby po nawet ciekawe książki (Książki – to są wszystko wymówki – gdy pytamy się własnego znajomego z jakiej przyczyny nie przeczytał nawet Sienkiewicza, często słyszymy, iż w rachubę wchodzi chroniczny brak czasu. Dobra wymówka! Przecież owy znajomy najczęściej spędzi bardzo dużo czasu na choćby graniu albo oglądaniu bzdurnych filmów! A w końcu książki sprawiają, że człowiek ma możliwość wreszcie się wyciszyć, wypocząć. Należy również doceniać fakt, iż Książki zwiększają naszą wyobraźnię, zasób słownictwa bądź wiedzę o niezmiernie wielu dziedzinach.

Zapewne w Internecie, przykładowo na Facebooku, ciężko to zauważyć, ale sporo osób nagminnie popełnia bzdurne błędy ortograficzne. Oczywiście dzisiaj błędy są podświetlane na czerwono, zatem to sprawiło, że ciężej o zrobienie błędu, ale co z tego, skoro każdego dnia wypisujemy przykładowo faktury? Następny argument za tym, aby nareszcie czytać książki. Nie ma lepszego sposobu na walkę z dysortografią, niźli właśnie nawet niezbyt mądra książka. W dalszym ciągu będzie spadał poziom czytelnictwa, to jasne, lecz miejmy przynajmniej nadzieję, iż elity nie będą zaliczać się do tego niezbyt chlubnego grona ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>