Rodzaje instrumentów

Syntezator
Muzyka ma bardzo duże znaczenie w życiu ludzi. Słyszy się ją codziennie na każdym kroku, w mieszkaniu, sklepach czy pracy. Od wieków utwory muzyczne były wyrazem religijnych obrzędów albo pełniły funkcję rozrywkową, a wraz z biegiem lat zaczęto tworzyć coraz bardziej skomplikowane i zaawansowane utwory muzyczne.

Gra na bongosach
Autor: Tim Blair
Źródło: http://www.flickr.com
Przez wiele lat zmieniały się również instrumenty muzyczne, czyli przyrządy wytworzone przez człowieka i używane do wydawania odpowiednich dźwięków. Już przed setkami lat ludzie używali różnych drewnianych konstrukcji, za pomocą jakich tworzyli dźwięki, czy to przy obrzędach religijnych, czy podczas zabawy i rozrywki.

Następne lata zaczęły przynosić coraz większą różnorodność instrumentów, zaczął się też pojawiać podział na ich różne rodziny, czyli dęte, perkusyjne i strunowe. We wszystkich tych rodzinach można dodatkowo wyróżnić sporo różnych typów instrumentów, które się odróżniają wielkością i metodą wydawania dźwięków. Kilkadziesiąt lat temu, po wynalezieniu układów elektronicznych zaczął się pojawiać następny rodzaj instrumentów, w których do tworzenia dźwięku zostały zaprzęgnięte różne elektroniczne podzespoły. W ten sposób zaczęła się rodzić era elektronicznej muzyki.

W dzisiejszych czasach różnego rodzaju syntezatory są bardzo popularne zarówno w gronie profesjonalnych muzyków, ale też wśród amatorów amatorskiego grania. Zaawansowane modele maja mnóstwo różnorodnych funkcji i ustawień, i mogą idealnie naśladować kilkadziesiąt przeróżnych instrumentów. Klasyczne polecane instrumenty klawiszowe wymagają dużo miejsca, poza tym są drugie i wymagają należytej obsługi. Dobre pianino czy fortepian kosztować może niekiedy kilkanaście tysięcy złotych, lecz w tej cenie otrzymuje rewelacyjny instrument muzyczny. Ale naprawdę porządny, najwyższej klasy syntezator to ułamek ceny tradycyjnych instrumentów, a przecież możliwości posiada dużo większe, tak więc jest chętnie używany przez instrumentalistów w wielu zespołach muzycznych. W każdym takim zespole niezwykle ważne są także instrumenty perkusyjne (doskonałe instrumenty w przystępnych cenach: najnowsze bongosy), których głównym zadaniem jest wyznaczanie rytmu. Pośród nich są również takie, które używane być mogą w pojedynkę, należą do nich cajony, na jakich trzeba siedzieć podczas gry, a także bongosy, czyli dwa połączone ze sobą bębny które się wywodzą z odległej Kuby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>