Zabawki dla dzieci – o czym warto pamiętać?

images
Rozglądając się za zabawkami dla swojego dziecka, trzeba trochę pogłówkować. Czy należy skupić się na popularnych figurkach, czy może skupić się na drewnianych klockach? Czy maluchy na pewno potrzebują „praktycznych” zabawek? Może korzystniej kupić pluszowego misia. Zobacz, jak wybierać zabawki.

Zazwyczaj przy wyborze zabawek uznajemy, że lalka okaże się idealnym upominkiem dla dziewcząt, a Lego Ninjago to wymarzony prezent dla sprytnego chłopca. Zabawka powinna sprawiać przyjemność i wspomagać rozwój pupila. Dlatego jednym ze sposobów okazuje się dobieranie zabawek do wieku dziecka. Dzięki temu maluchy są w stanie oswajania się z otoczeniemoraz w naturalny sposób się pobawić.

Zabawki dla niemowląt

Niemowlaki nie skupiają się stricte na przedmiotach, ale przyswajają rzeczywistość zmysłami. Dobrze więc działają na nie wielokolorowe zabawki z melodyjką, a nawet kolorowe gryzaczki i smoczki Avent albo Tomee. Coraz bardziej popularne stają się edukacyjne maty w przyjaznych barwach. Zazwyczaj nad nią zawiesza się zabawki, które również kształtują umysł niemowlęcia.

Co dla roczniaka?

Autor: Trefl

Dziecko w tym wieku zaczyna powoli wybierać sobie zabawki i interesować się nimi. Naturalnie niezwykle istotne jest, aby przedmioty, którymi się bawi nie mogły doprowadzić do nieszczęścia, czyli były na tyle duże, żeby nie zostać połknięte. Dobrze, żeby zabawki posiadały. Maluch mozolnie uczy się zapamiętywać kształty, dlatego pożyteczne stają się zabawki, które polegają na ich dopasowywaniu. Ilustrowane książki, wzbogacone przyciskamiprezentujące np. odgłosy natury, również potrafią być pomocne. Ważne, żeby atrakcje dla najmłodszych nie powodowały zbyt dużego stresu, oznacza to, że nie mogą dostarczać zbyt wielu bodźców równocześnie.

Co dla przedszkolaka

Tutaj sytuacja już jest nieco łatwiejsza, ponieważ maluchy same poinformują rodziców, co chciałyby dostać i umieją krytycznie spojrzeć na zabawkę. W wyważony sposób należy przemycać plastikowe jedzenie dla dzieci i zabawy edukacyjne, które pomogą rozwinąć wyobraźnię przestrzenną. Maluchy same konstruują swój świat za pomocą zabawek, nie trzeba zatem przeholować z tego typu edukacyjną zabawą. Wszystkie zabawki, którymi można bawić się w ruchu okazuje się świetnym rozwiązaniem. Dodatkowo warto zadbać o rozwój zdolności dziecka, w związku z tym należy pamiętać o farbkach, kredkach i plastelinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>