Czym jest uzależnienie od komputera?

scenka z Gran Turismo 6
Wśród obecnych typów uzależnień coraz bardziej ugruntowaną pozycję zajmuje uzależnienie od Internetu i komputera. Podobnie sprawa wygląda z konsolami do gier, takimi jak przykładowo Playstation 3, które wielu użytkownikom zastępują używanie komputera do grania. Uzależnienie jak wiadomo to stan, kiedy człowiek nie jest w stanie obyć się bez jakiegoś konkretnego bodźca, jakim w tym przypadku jest czynność grania.

grający w grę na playstation
Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Na szeroką skalę twierdzi się, że problem ten najczęściej dotyka młodych ludzi, ponieważ oni są najbardziej podatni na rozmaite wpływy i uzależnienia. Nie jest to całkowicie prawda, jest bowiem również duża liczba dorosłych osób uzależnionych od komputera. W sytuacji, w której gracz nie posiada obowiązków związanych ze szkołą lub pracą niebezpieczeństwo zwiększenia się uzależnienia w znaczny sposób wzrasta. Skutki takiego stanu rzeczy mogę być różnorodne.

Jeśli objaśniana problematyka jest dla Ciebie użyteczna, przeczytaj ponadto więcej szczegółów uzależnienie od hazardu Dom-Rehab tu – te wiadomości również nie powinny pozostać pominięte.

Powinno się pamiętać, by w porę rozpocząć właściwe działania, które ograniczą niebezpieczeństwo powiększenia się problemu.

Skutki dla zdrowiaUzależnienie (dodatkowe info) od gier komputerowych może mieć bardzo poważne następstwa dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim siedząc przez wiele godzin przed komputerem, utrwala on niewłaściwą postawę, która skutkuje skrzywieniami kręgosłupa. W znacznym stopniu również męczą się oczy, ponieważ użytkownik komputera mruga o wiele mniej niż to potrzebne, a to powoduje wysychanie gałek ocznych i ich zmęczenie. Granie w gry sprzyja także niewłaściwemu żywieniu, wdrożeniu diety bogatej w pierwszej kolejności w niezdrowe produkty. W efekcie może to doprowadzić do zbyt wysokiej masy ciała i otyłości. Poza tym w przypadku braku jedzenia w domu gracz może zmniejszyć ilość przyjmowanych pokarmów, co także jest szkodliwe.

Skutki dla psychikiMówi się, że gry komputerowe zwiększają w człowieku agresję. Jest to z pewnością prawda w przypadku, gdy jest do czynienia z człowiekiem od gier uzależnionym. Agresja bywa wywołana rozmaitymi czynnikami, do których zalicza się między innymi awaria Internetu lub komputera, jak również przerwanie gry przez innych ludzi. Nie można więc stwierdzić, że pozornie brutalne gry, takie jak na przykład Bioshock, wzmagają w graczach agresję. Na pewno jednak ten poziom podnosi brak umiaru w graniu.

0 Responses to Czym jest uzależnienie od komputera?

  1. Iwona Woźniak pisze:

    Rewelacyjnie, że gość nareszcie zaczął nad tym kombinować. Są wciąż w tym państwie mieszkańcy inteligentni, a nie tylko sam motłoch, jakiemu nic się nie chce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>