Instrumenty elektroniczne czy klasyczne – które wybrać?

Klawisze fortepianu
Instrumenty muzyczne dzieli się na instrumenty szarpane i dęte. Wśród dętych instrumentów, nazywanych inaczej aerofonami rozróżniamy instrumenty blaszane, drewniane oraz klawiszowe. Przedstawicieli rodzin instrumentów dętych wykonanych z blachy i drewna znamy bardzo dużo i są powszechnie znane. Instrumenty dęte klawiszowe to raczej niewielka grupa.

Gra na akordeonie
Autor: Joe Mabel
Źródło: http://www.flickr.com
Obejmuje na przykład ogólnie znane akordeony (najlepsze ceny : popularne akordeony klasyczne) czyli harmonie, ustne harmonijki to znaczy organki oraz organy. Strumień powietrza jest w nich tłoczony albo za pomocą ust albo z pomocą przyrządu sprężającego powietrze, przykładowo miecha. W dalszej kolejności przy pomocy klawiszy można regulować jego przepływ i tym samym wysokość i natężenie granego dźwięku. Można przyglądnąć się nieco bliżej paru instrumentom z tej rodziny.

Najpowszechniejsze kiedyś były akordeony klasyczne, czyli popularne harmonie. W czasach powojennych niemal każda zabawa odbywała się przy udziale tego instrumentu. Pierwsze akordeony klasyczne zaczęły się pojawiać jednak dużo wcześniej, około 1825 r. Powietrze tłoczono przez mieszek wprawiany w ruch rękami, później przelatywało ono przez układ stroików, które generowały dźwięki. Po prawej stronie umieszczone były guziki lub klawisze podstawowe, za to po lewej umieszczano guziki odpowiedzialne za basy.

Masz ochotę doszkolić się z owego ciekawego zagadnienia? Zatem najlepiej trafiłeś. Najnormalniej w świecie kliknij to uski opinie i przeloguj się do nowej witryny.

Dużo później w sprzedaży zaczęły się pojawiać akordeony elektroniczne, w których dźwięk jest wydobywany już w inny sposób. Miech spełnia tylko funkcję dekoracyjną zaś w środku centrum operacyjne stanowią układy cyfrowe, dzięki jakim gra może się odbywać. Wielbiciele nowszych wersji tych sprzętów twierdzą, że gra na nich jest znacznie mniej męcząca i pozwala na uzyskanie nieskończenie dużej liczby brzmień w sposób znacznie łatwiejszy, niż w czasie gry na klasycznym akordeonie. Podobnie jak akordeony elektroniczne na rynek się wdarły i szybko podbiły serca popularne fortepiany elektroniczne. O ile jednak gra na instrumentach elektronicznych sprawia mniej problemów i niekiedy może pozwolić na uzyskanie o wiele bardziej interesujący końcowy efekt, o tyle wszyscy muszą się zgodzić, że klasyczne instrumenty posiadają duszę, dzięki której w muzyce jest to coś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>