Instrumenty muzyczne dęte

Gra na fletach
Instrumenty muzyczne to głównie sprzęty stworzone specjalnie po to, aby stworzyć muzykę. Powstawały od wieków i obecnie stanowią niezwykle liczną grupę przyrządów do tworzenia muzyki. Lecz instrumentem muzycznym stają się również rzeczy kompletnie nie spokrewnione z muzyką, na przykład przedmioty codziennej użyteczności.

Harmonijka
Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Dla przykładu jednostajnie wydobywane dźwięki w czasie pisania na maszynie czy mieszania łyżką w herbacie mogą stać się częścią kompozycji muzycznej. Lecz za pomocą sprzętów domowego zastosowania daje się robić jedynie proste dźwięki oraz melodie.

Aby powstała złożona kompozycja muzyczna, konieczne będą bardziej zaawansowane instrumenty muzyczne. Instrumenty muzyczne dzieli się na mniejsze części, głównie ze względu na tworzywo, z którego je wykonano bądź ze względu na sposoby uzyskiwania dźwięków. Pierwsza klasyfikacja zawiera podgrupy instrumentów perkusyjnych, dętych blaszanych i drewnianych a także strunowych i klawiszowych. Bardzo złożoną i prawdopodobnie najszerszą gromadą instrumentów są aerofony, wśród których najbardziej wyróżniają się instrumenty dęte, np. flety.

Kolejny podział wyodrębnia instrumenty dęte drewniane, do których należą między innymi flety, flugelhorny albo saksofony oraz instrumenty dęte blaszane, dla przykładu flugelhorny, harmonijki lub trąbki. Fletnie są instrumentami opisywanymi jako najstarsze na świecie. Legenda ich powstania wiąże się z opowieścią o Hamadriadzie Syrinks. Są to wąskie drewniane rureczki ułożone w jednym albo dwóch rzędach związane w całość. Fletnie to stosunkowo nieskomplikowane w budowie instrumenty, pomimo to dźwięki z nich wydobyte pozwalają tworzyć muzykę zarówno piękną jak i złożoną.

Gdy będziesz szukać pokrewnych danych na temat podnoszony w niniejszym tekście, to wejdź tutaj – niewątpliwie te materiały także Cię zaintrygują!

Flety tylko nazwą upodobniły się do wyżej opisanych. Flet to zwykle podłużna drewniana rurka z pustym środkiem i kilkoma lub więcej otworami na długości. Flety podzielono na poprzeczne i podłużne. Flugelhorny to z kolei instrumenty wchodzące w skład typowej orkiestry. Bywają często mylone z trąbkami.

Z pewnością zda Ci się łącze do źródła, jeśli interesują Cię opracowane w tym tekście wątki. Na poniższej witrynie znajdziesz ich o wiele więcej.

Harmonijki zaś popularne są w gronie amatorów ale nie tylko. Harmonijki zamiennie nazywa się organkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>