O instrumentach dętych

fagot
Melodia jest obecna w życiu każdego z was. Matka puszcza nienarodzonemu utwory klasyków, aby lepiej rozwinął się w jej łonie, mniejsze brzdące uwielbiają podskakiwać do skocznych piosenek dla dzieci granych z odtwarzacza, grupa młodzieży podryguje rytmicznie w dyskotece, zaś dorośli nie lubią przemieszczania się w miejskim tłoku bez możliwości słuchania radia. Ale nikt nie zastanowił się, jak skomplikowana jest to forma przekazu.

instrumenty dęte
Autor: Saturation Fest
Źródło: http://www.flickr.com
Od dawien dawna pojawiały się również przeróżne narzędzia, przy pomocy których mogła tworzyć się muzyka.

Nasz wpis wydał Ci się interesujący? Masz ochotę na kolejne wątki? Zatem nie zwlekaj i klikaj trampoliny leszno w poniższy link.

Nie ma racji ten, kto uważa, że na świecie jest zaledwie garść przyrządów muzycznych. Jest ich znacznie więcej. Do tego są podzielone na różnorakie grupy, zależnie od możliwości otrzymywania dźwięku, jego wysokości, czy rodzaju materiału, z którego zbudowany jest konkretny instrument.

Pierwszy podział wyodrębnia poniższe gromady: membranofony, idiofony, chordofony, aerofony i dopisane w ostatnim czasie elektrofony. Wszystkie z wymienionych wyżej dzielone są na mniejsze. Na przykład, w grupie aerofonów znajdują się instrumenty dęte (porównaj niedrogie oferty wielu sklepów na stronie: muzyczne instrumenty dęte), których kolejny podział wyodrębnia w kolejności instrumenty dęte wargowe, stroikowe, ustnikowe oraz wolne.

Gromada instrumentów dętych jest chyba najbardziej ciekawą wśród wszystkich pozostałych. To z tego powodu, że sprzęty te miewają bardzo stare korzenie i obejmują bardzo szeroką oraz niezwykle zróżnicowaną grupę przedmiotów. Warto napisać, że przykładowo flet pojawił się w historii muzyki w Europie już koło XI-XIIw., zaś jego pierwowzory sięgają znacznie wcześniejszego okresu na ziemiach Azji. Teraz ogrom instrumentów dętych, mało albo bardzo popularnych może przyprawić o zawrót głowy. Prócz takich najbardziej znanych znajdują się nazwy takie, jak: dęte instrumenty eufonie, fagoty, flażolety oraz cała masa innych. Konia z rzędem dla tego, kto poprawnie scharakteryzuje i odróżni wymienione przed chwilą instrumenty. Częścią wspólną wszystkich wymienionych jest na pewno to, że dźwięki z nich wychodzące są zwykle niskie, i wszystkie z wyłączeniem fagotu powstały około XVIII-XIXw. Fagot natomiast był używany w muzyce od trzech wieków wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>