Gdzie sięga konwenans przebierania się w różne stroje przy co poniektórych słynnych okazjach?

przebrania na halloween
Konwenans przebierania się na zabawy maskaradowe sięga średniowiecza oraz pochodzi ze słonecznej Italii. Pochodzący z tamtąd dostojnicy ubierali je, żeby upodobnić się do różnych postaci znanych z mitologii.

rodzina
Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Ciekawostką jest okoliczność, iż karnawał był jedynym okresem w roku, gdy panowało społeczne przyzwolenie na ubieranie damskich ubiorów poprzez facetów.
gry
Autor: Allison Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Tak obszerna historia nie mogłaby wyjść w niepamięć, przeto do dzisiaj w wielu krajach świata kontynuuje się tradycję okazyjnej zmiany swego wyglądu, np. przez przebrania na Halloween. W wielu – zwłaszcza angielskich państwach wieczorami 31-go października obchodzi się powiązane z maskaradą święto. Nie jest to święto urzędowe, jednak jest jednym z najpopularniejszych świąt w roku. W Polsce obywatele ubierają przebrania na Halloween od ok. lat 90-tych XX wieku. W najwyższym stopniu łączona z nim jest dynia z wydrążonymi oczami, nosem oraz ustami. Dodatkowo wielokrotnie zamieszcza się w niej jakiekolwiek źródło światła, przykładowo lampę czy kiedyś świecę. Odmienne słynne przebrania na Halloween to np. duchy, zombie, wiedźmy, nietoperze czy czarne kotki.
przebrania na halloween
Autor: Teatr Praga
Analogicznie bardzo długą tradycję mają maski weneckie – zobacz co znalazłem. Obyczaj ich zakładania sięga przynajmniej XIII wieku. Nosząc maski weneckie wszyscy niezależnie od ich statusu publicznego czy finansowego mogliby być tym, kim pragną. Nie jest istotne, czy pracuje się jako służąca czy gospodyni.

Obywatele są wtedy nierozpoznawalni. Takie maski weneckie rozdzielają się na różne rodzaje. Najbardziej popularna z nich to bauta, która zakrywa całą twarz, ale jej dolna partia nie przylega do brody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>