Gdzie znaleźć bogaty wybór utworów autorów muzyki klasycznej?

Pianino, fortepian
Muzyka klasyczna, nazywana również muzyką poważną, to w popularnym rozumieniu muzyka tworzona przez muzyków dawno zmarłych, uważanych za klasyków z rozmaitych przyczyn. Można pokusić się o stwierdzenie, że muzykę tego typu wyróżnia to, że zwykle służy tylko do słuchania, w przeciwieństwie do muzyki tanecznej.

Autor: RossinaBossioB
W Polsce bez wątpienia najczęściej wymienianym klasycznym kompozytorem jest Fryderyk Chopin, ze względu na urodzenie na terenie Polski i polskie pochodzenie. Z kolei jednym z jego najbardziej znaczących, a przy tym najbardziej deconianych utworów w skali świata jest Etiuda Rewolucyjna c-moll. W Polsce wielkim powodzeniem i szacunkiem cieszą się odbywające się raz na jakiś czas Konkursy Chopinowskie, których zwycięzcy mają później duży prestiż w środowisku muzycznym.

Klasycy wiedeńscy i ich muzyka
Muzyka klasyczna (tu kupisz: klasyczne utwory do kupienia na ) określana mianem „klasyków wiedeńskich” popularnie obejmuje się trzech muzyków związanych z Wiedniem, mianowicie Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ci trzej muzycy wnieśli ogromny wkład w muzykę światową, uważani są więc za zasłużonych twórców dla całej europejskiej kultury. Jeżeli chodzi o Beethovena, jego utwory na stałe wpisały się w świadomość Europejczyków. Szczególnie znany jest początkowy fragment IX Symfonii, który nazwano „Odą do radości”. Na dzień dzisiejszy jest to oficjalny hymn Unii Europejskiej. Innym rozpoznawanym utworem tego artysty jest Bagatela a-moll, znana pod nazwą „Dla Elizy”.

Wpływy we współczesności
Aktualnie bardzo często obserwuje się motywy klasycznych utworów w zróżnicowanych formach. Popularnym przykładem jest klasyczny Kanon D-dur Johanna Pachelbela, który był opracowany na bardzo dużo rozmaitych wersji, a na jego podstawie stale powstaje dużo utworów rozrywkowych. Przykładem jest między innymi piosenka brytyjskiego zespołu Oasis „Don’t look back in anger”. Ciekawym przypadkiem wpływu klasycznej muzyki na kulturę współczesności jest hymn Ligi Mistrzów UEFA.

Jeżeli ciekawi Cię ciąg dalszy TOC tego wpisu zapraszamy do kolejnego artykułu, który znajduje się pod tym linkiem. Tam rozwieją się wszystkie Twe rozterki.

Jest to bowiem utwór, a z pewnością jego fragment, doskonale znany miłośnikom piłki nożnej. Fragment ten natomiast jest adaptacją klasycznego dzieła muzycznego Georga Friedricha Haendla z towarzyszeniem chóru, śpiewającego słowa kolejno w różnych językach. Współczesne formy, w jakie przekształcano utwory klasyczne można było dostrzec wyraźnie w początkach popularności telefonii komórkowej, kiedy to pojawiły się pierwsze dzwonki, w dużej części zawierające klasyczne melodie.

0 Responses to Gdzie znaleźć bogaty wybór utworów autorów muzyki klasycznej?

  1. Bronisława Kowalska pisze:

    Miło wiedzieć, że ktoś potrafi podejść do sprawy profesjonalnie, a do tego nie znudzić czytelnika po pierwszych dwóch słowach. To się właśnie nazywa wyczucie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>