Ideologia Gender, temat ostatnio często dyskutowany w mediach – czy warto toczyć bój?

images
Termin Gender, który po prostu oznacza płeć kulturową, jest przez niektóre środowiska w naszym kraju mocno demonizowany. Rozmowy na ten temat wywołują ciągle dużo emocji. Moim zdaniem (i zdaniem wielu psychologów) widzi się problem tam gdzie nie istnieje.
Odkąd pamiętam małe dziewczynki nie tylko misie czy lalki stroiły w ubranka dla lalek, karmiły czy podawały im do buzi smoczki. Także szły w ruch samoloty, rakiety czy samochody zabawki.

Bywa, że i w dorosłym życiu taka dziewczynka pozostaje pasjonatką samochodów (osobiście znam takie przypadki!)

zabawki dla dzieci
Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Nie inaczej jest z chłopcami. To jest rzecz normalna kiedy mały chłopiec zainteresuje się lalą swej siostrzyczki. Dopiero od niektórych dorosłych osób małe dziecko może się dowiedzieć czym powinno się bawić a co jest niepożądane. Takie narzucone przez społeczeństwo i kulturę role społeczne mogą w ostateczności doprowadzić do dyskryminacji płciowej.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu sądzisz, że warto jest szerzej poznać to zagadnienie, to jeszcze zerknij tutaj (http://www.amapack.pl/kategoria-produktu/opakowania-farmaceutyczne/).

A taka może być bardziej niebezpieczna niż urojone zagrożenia płynące z nieodpowiednich zachowań dzieci.Kosze z zabawkami, a także plecaki dla dzieci mogą mieścić zarówno samochody zabawki, lalki, ubranka dla lalek, smoczki (najlepsze smoczki) dla tychże i nie ma w tym nic groźnego!

WHO gender definiuje jako „stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet”. Problem w tym, że zawsze jakaś część społeczeństwa jest zbyt konserwatywna, a przecież te role uległy ogromnej zmianie na przestrzeni ostatnich lat. Aktualnie nie dziwi nikogo obraz kobiety w pełniącej funkcje kierowcy tramwaju lub też samochodu ciężarowego. Nie dziwi również osobnik płci męskiej w zawodzie przedszkolanki lub opiekuna dla bobaska, czy też w innych ponoć „damskich” rolach. W dzisiejszych czasach rzeczą najzwyklejszą w świecie jest to, że niemowlęciem zajmuje się oboje rodziców. Modne są nawet obecnie urlopy tak zwane „tacierzyńskie”. Dobrą okazją do ćwiczeń więc może się okazać zmiana pieluszki lalce czy misiowi, włożenie mu ubranka dla lalek (ładne plecaki dla dzieci), zabawa w karmienie lalki czy maskotki.Jak widać po ostatnich przepychankach w naszym społeczeństwie nie wszyscy nadążają za tymi zmianami. Stąd być może biorą się te wszystkie nieporozumienia. Z przepaści międzypokoleniowej. W tej kwestii z pewnością lepiej zaufać psychologom i własnemu rozsądkowi oraz instynktowi macierzyńskiemu lub „tacierzyńskiemu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>