Dzieje znanych instrumentów dętych

Nuty muzyczne
Sporo instrumentów, szczególnie z kategorii aerofonów ma swoją historię powiązaną z wojskiem lub rycerstwem. Używano ich do przestrzegania przed nieprzyjacielem, zwabiania bądź płoszenia dzikich zwierząt, świętowania zwycięstwa lub opłakiwania porażki.

Gra na saksofonie
Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
Nieco później ich rola uległa zmianie aby po rozmaitych modyfikacjach stawały się częściami składowymi orkiestry bądź zespołów muzycznych. Najbardziej znanym przykładem tej zmiany są trąbki.

Pierwsze trąbki (możesz wybrać i zamówić online: najlepsze trąbki), pochodzące od starodawnych instrumentów blaszanych, wyglądem bardziej przypominały obecny róg, gdyż nie miały zaworów i miały bardzo okrojone możliwości melodyczne. Nadawały się tylko do odgrywania fanfar. W międzyczasie ulepszano je powolutku, aż na początku XIXw.

Czy artykuły opublikowane na tej witrynie studio tatuażu szczecin w pełni Cię uszczęśliwiły? Sądzimy, że tak. Jednakże, jeżeli chcesz więcej, to wejdź tu.

trąbki otrzymały wreszcie kształt taki jak teraz. Lecz obecnie nie są one instrumentem o większych walorach akustycznych. Bywają raczej dodatkiem w orkiestrach, czasami w zespołach muzycznych.

Suzafony to instrumenty dęte blaszane. Są to troszkę inne helikony o bardzo dużej czaszy głosowej, która dlatego właśnie jest umiejscowiona ponad głową grającego. Z powodu tej właśnie wielkiej czaszy, w orkiestrze dętej, gdzie przeważnie są stosowane suzafony, nazywa się je słonecznikami. Pierwotne suzafony zostały stworzone w końcu XIXw. Poza szerokim zastosowaniem w orkiestrach dętych, suzafony są wykorzystywane również w orkiestrach tanecznych, dixielandowych a także w utworach jazzowych. Tenorhorny zaś to zmodyfikowane buglehorny, które zjawiły się we Francji również w XIXw. Ich polska nazwa to sakshorn tenorowy. Podobnie jak poprzedni instrument, tenorhorny również kończą się dużym otworem, lecz nie musi być umiejscowiony aż nad głową grającego. Reszta części instrumentu to ustnik, przechodzący w rurę ustnikową, wentyle razem z krąglikami strojeniowymi dla każdego z nich, krąglik strojeniowy główny, część przeznaczona na kciuk oraz dźwięcznik. Tenorhorny były stosowane już przez pruską kawalerię na początku XIXw. Stosunkowo mało znane są saksony, o których trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje, tak w sieci, jak również w branżowych periodykach.

Kupisz u nas te i mnóstwo innych ofert instrumentów – polecane suzafony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>