Czy trzeba uczyć języka państw bliźniaczych nam kulturowo?

podręcznik do języka angielskiego
Wszyscy uczą się języków obcych, ale to nie tyle moda, co często przymus. Większość z uczących się mówiła już po angielsku. Wielu zastanawia się, co dalej, jaki język wybrać jako następny. Z jednej strony zachęca coś banalnego, regionalnego, z drugiej przydałby się język mało popularny, odległy kulturowo, który jednocześnie liczy się na świecie…

dziewczyna ucząca się języka angielskiego
Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Od razu przychodzi na myśl język chiński. To dobry trop, należy jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie w twarz, że nie każdy (może właśnie ja) nie dam rady nauczyć się tego języka. Może wynikać to ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), a także z czasu, który możemy zagospodarować. Trzeba mieć pewność, że nauka chińskiego to prawdziwa szkoła dyscypliny. Nie można się uczyć raz na jakiś czas, musisz to robić każdego dnia, bo to co wkułeś zaraz zapomnisz. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z książek, ich liczba na polskim rynku stale rośnie, gdyż Chiny to coraz bardziej poważny, międzynarodowy gracz.

A co jeśli mamy świadomość, ze nie uda się nam, że żaden chiński (nieznany bułgarski) czy koreański, to język dla nas nieosiągalny, wcześniej połamiemy sobie język – nasza strona – i się naszymi możliwościami załamiemy niż coś się nauczymy. I co potem? Jeśli wierzyć fachowcomz rynku pracy, jeśli szukasz drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz wkuwać czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej Słowianina (nauka języka czeskiego). Wybór jest spory, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto zainteresować się czeskim.
Z tego zestawu warto wybrać, któryś z następujących:

- czeski,
- chorwacki,
- bułgarski

Ale… bądź czujny na pułapki. Nauka (zobacz także gra na perkusji) języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt dobra, bo wiele słów ma podobne brzmienie, lecz oznaczają one coś zgoła odmiennego. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie sensowna, jeśli nie poznamy cyrylicy. Na początek więc alfabet. Za to ze słownika nauka języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu możemy, dzięki swojskiemu brzmieniu, zapamiętać duże ilości słów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>