Czym jest finansowanie społecznościowe? Krótka charakterystyka

pomysł
Crowdfunding to coraz częstszy sposób na opłacenie twórczej idei czy nawet rozpoczęcie działalności. Zasada funkcjonowania jest nieskomplikowana – trzeba przedstawić swoją ideę i zaoferować drobne prezenty za finansowe wsparcie. Jeśli osiągnie się ustalony cel, otrzymuje się całą zebraną kwotę uszczuploną o drobną prowizję. Jeśli to się jednak nie uda, kwoty pieniężne są zwracane wpłacającym. Dotować można dowolną rzecz – nowinki w technologii, albumy fotograficzne, komiksy, kolekcje ubrań lub grę komputerową. Najważniejszy jest dobry pomysł, który musi spodobać się dużej ilości osób.

wykres
Zrealizowane projekty
W skali świata udało się już zrealizować wiele projektów korzystających z takiego typu finansowania. Wiele z nich to niezwykle kosztowne projekty, które do powodzenia potrzebowały dotacji rzędu kilkuset tysięcy, a nawet miliona dolarów.

Jeżeli interesuje Cię ten tekst, to bez ociągania kliknij tutaj i zobacz dodatkowo inny tak samo pasjonujący news fotografia ciążowa wrocław.

Jeśli jednak projekt jest oryginalny, to nie stanowi to większego problemu. Internauci w szczególności upodobali sobie pomysł konsoli do gier, działającej na darmowym oprogramowaniu czy koszulę opartą na kosmicznej technologii, która reguluje ciepłotę ciała. Na wymienione przedsięwzięcia udało się zebrać za jednym razem najbardziej pokaźne kwoty pieniędzy. Wsparciem największej liczby osób cieszy się jednak muzyka i gry komputerowe. Bardzo wielu muzyków uzyskało popularność zbierając środki finansowe na debiutancką płytę i gwarantując sobie tym samym ogromną sprzedaż na całym świecie, z wykorzystaniem portali do finansowanie społecznościowego np.: wspieram.to. W Polsce przykładem tego rodzaju artystki może być Julia Marcell, która wydała tą metodą swoją pierwszą płytę. W późniejszym czasie została przyjęta pod skrzydła znaczących firm fonograficznych.

Finansowanie w Polsce
Crowdfunding w Polsce na razie zaczyna być popularny. W kraju działa kilka portali oferujących tego typu finansowanie, każdy jest ukierunkowany na inną działalność. Można więc dotować przedsięwzięcia dobroczynne, kulturalne czy muzyczne, dostępne są także portale ukierunkowane na bardziej kreatywne projekty. O ile jednak za granicą wiele razy udawało się zebrać sumy większe niż milion dolarów, o tyle tak śmiałe przedsięwzięcia nie były jeszcze finansowane w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>