Najlepszy survival horror na konsole

playstation
W nowym tysiącleciu gry z gatunku survival horror robią się ogromnie popularne nie bez przyczyny – fachowo zrobiony horror gwarantuje niebanalną rozrywkę, napięcie i wciągnięcie się w jego świat. Wśród amatorów tego gatunku gier panuje powszechny pogląd, iż prawdziwymi mistrzami gatunku są japońscy twórcy – od na pierwszy rzut oka tylko prostej, bo bardzo klimatycznej Ib, po The Evil Within.

gra komputerowa
Autor: BagoGames
Źródło: http://www.flickr.com
Dzieje się tak nie bez przyczyny – Japończycy uzyskali już dawno temu znakomite miejsce w horrorowej kinematografii, która na gry bardzo silnie wpływa. Obecnie ta doskonała fabularnie gra jest udostępniona dla miłośników gry na konsolę – została udostępniona na Playstation Network jest na pozór jedynie prosta – bohaterem gry jest Sebastian, detektyw przyjeżdżający do szpitala psychiatrycznego w celu rozwikłania brutalnego morderstwa. Schematy kryminalne zostają przełamane już na samym początku – szpital przypomina bardziej barokową kaplicę niż placówkę leczniczą, a tuż po przybyciu okazuje się, że wewnątrz nikogo nie ma (motyw najczęściej występujący w japońskich horrorach, ale na szczęście jeszcze do końca wyeksploatowany).
Zaczyna się wojna nie tylko z potworami, ale również z ludzką psychiką. Autorzy jak najlepiej wiedzieli, co wpływa na nastrojowość, jak również jak najlepiej to zastosowali – mroczne, wąskie pomieszczenia i nagłe zmiany otoczenia umieją nieźle zaskoczyć gracza.

Jeśli przypadły Ci do gustu treści owego wpisu, to do sprawdzenia (https://karlhausmann.com/pl/o-nas/) jest także nowa strona, gdzie odkryjesz masę szczegółów na ten temat.

Mimo znacznej ilości krwi gra absolutnie nie polega na strzelaniu w każdego potwora w pobliżu – bohater jest inteligentny a, także umie zrobić odpowiedni użytek z odnalezionych rzeczy. Ma to jednak własną cenę – przeżyte zdarzenia nie pozostają bez wpływu na jego psychikę, po pewnym czasie zaczyna nawet mieć omamy. Ów motyw został jak najlepiej rozbudowany a, także nie jest jedynie puszczeniem oczka gracza, lecz ma swe konsekwencje – dla przykładu zniekształca ocenę odległości postaci. The Evil Within zdecydowanie jest godna polecenia miłośnikom mocnych, niezapomnianych wrażeń.

konsola
Autor: lungstruck
Źródło: http://www.flickr.com
Wielbiciele estetyki (a szczególnie Beksińskiego) nie zawiodą się grając w tę grę – zarówno przeciwnicy, jak oraz wnętrza to autentyczne dzieła sztuki, są mocno dopracowane a, także zrobione z wspaniałą precyzją; zalecane jest też granie z słuchawkami, ponieważ dźwięki są nieodzowne w właściwym odbiorze gry. Nawet najdrobniejsze szczególiki, takie jak anatomia bądź światłocień mogą śmiało konkurować ze znanymi dziełami malarstwa, a graficy umieją wyciągnąć niezapomniane efekty ze cieni i świateł, butelkowej zieleni oraz czerni. Gra The Evil Within jest zdecydowanie bardzo grywalna, nastrojowa i konsekwentna; nie bez powodu jest uważana za najstraszniejszą grę Shinji Mikamiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>