Czy latanie samolotem jest niebezpieczne?

images
Gdy 110 lat temu genialni bracia Wright zrealizowali swój słynny lot, nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że zaczyna się nowa epoka w historii ludzi. Oto ludzka istotna wzbiła się w niebo, urzeczywistniając olbrzymienia marzenia całych pokoleń. Potem marsz technologiczny rozwijał się dynamicznie – w czasie Wielkiej Wojny samoloty stały się po raz pierwszy narzędziem do mordowania.

autostrada
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

W następnych dekadach maszyna do fruwania była systematycznie modyfikowana, kolejne egzemplarze osiągały niebotyczne rekordy. W okresie powojennym udoskonalono technologię odrzutową, która wyparła benzynę w maszynach. pół stulecia po pionierskim locie kosmonauta stanął na Księżycu.

Dziś lot to w zasadzie najbardziej komfortowy środek podróży. Poza tym nic nie może osiągnąć szybkości, z jaką porusza się samolot. Dlatego miliony osób na całym globie latają samolotami. Z pewnością każdy z was zobaczył kiedyś w wiadomościach straszliwe filmy z miejsc wypadków lotniczych.

Niebo pocięte samolotami
Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com

Wszyscy Polacy byli wstrząśnięci, kiedy w 2010 spadł na ziemię samolot z grupą poważanych ludzi z krajowej polityki. Takie doświadczenia mogą podsuwać obawę, że lot jest czymś groźnym. A to fałsz – według analityków samolot jest najbezpieczniejszym medium transportu.

Materiał prezentujący taką kwestię jest niezwykle dogłębny, ale warto sprawdzić to pod innym kątem. My zalecamy to omówienie.

To fakt, że jak następuje wypadek, to mało kto ma szansę przeżycia, jednak takie wypadki zdarzają się relatywnie rzadko. To nie lot groźny, lecz samochód. Na naszych trasach rok w rok giną rzesze podróżnych, a wypadki lotnicze następują bardzo rzadko.

Dodatkowo nauka poszła tak do przodu, że najnowszymi samolotami jest bardzo bezpieczny. Właściwie wydaje się, że najmocniej podróży powietrznej obawiają się ludzie, którzy nigdy wcześniej nie latali. Po pionierskim przelocie strach zwykle mija – tak pewnie odczuwali odważni bracia Wright, którzy 110 lat temu skonstruowali maszynę odmieniającą ludzkość. Na dobre!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>